В.О.Маланчук, С.П.Красюк, О.С.Воловар, А.Н.Гусейнов, А.І.Гринюк, А.А.Бойко

Кафедра ХС та ЩЛХ НМУ імені О.О.Богомольця, Київ.

    У травні 2021року кафедра ХС та ЩЛХ наказом ректора НМУ Ю.Л.Кучіна отримала можливість проводити щелепно-лицеві операції в хірургічному відділенні Університетської клініки НМУ. Ліжка для щелепно-лицевих пацієнтів передбачалося використовувати по необхідності з числа вільних ліжок у хірургічному відділенні лікарні. Згодом кафедра отримала на першому поверсі лікарні окрему кімнату для розміщення там амбулаторного кабінету, організації щоденного цілодобового консультативного і лікувального прийому стоматологічних хірургічних та щелепно-лицевих хворих по швидкій допомозі і в плановому порядку.
   Перші планові операції в клініці Університету наша кафедра зробила у травні 2021 року, але інструментарію і обладнання для проведення складних відновно-реконструктивних операцій на обличчі, на лицевому черепі клініка не мала. Тому пацієнти при госпіталізації  надавали деякі інструменти, накісткові пластинки і гвинти, фрези, інше для проведення операції, але це питання не вирішувало.

Обговорення плану операції (меддиректор клініки С.П.Красюк, проф. В.О.Маланчук, анест., ас. В.Е.Спіцин), в передопераційній зі студентами.

   До передачі лікарні Водників у 2020р. у склад Національного медичного університету, з часу створення лікарні у 1913 році, в ній не було спеціалізованого стоматологічного прийому. Тривалий час, у попередніх власників лікарні Водників отриманий кафедрою кабінет у медичних цілях не використовувався, і тому мав відповідний стан. Тож, насамперед, потрібно було провести необхідний ремонт цієї кімнати, і вже потім планувати подальші дії для його використання.
   За короткий час співробітниками кафедри у 12.2021-01.2022р. за допомогою друзів, родичів, волонтерів були зібрані необхідні для ремонту матеріали, вдалося швидко виконати косметичний ремонт. Особливих зусиль доклали до цього співробітники кафедри А.А.Бойко і О.І.Гринюк. 
   Наступний етап – забезпечення кабінету необхідним медичним та допоміжним обладнанням, співпав у часі з початком подій 24.02.2022р. Так, стоматологічне крісло і стоматологічну установку, стерилізатор «Панмед», два медичних столи за рішенням проректора О.А.Канюри і директора клініки Н.С.Хрол отримали в СМЦ НМУ. Кафедра надала до кабінету шкап для книжок, письмовий стіл, 4 стільці. Університетська клініка рішенням медичного директора С.П.Красюка передала у кабінет шкап для одежі, різні розхідні медичні, перев’язувальні, супутні матеріали, тощо. Деякі фізичні особи і співробітники кафедри (О.І.Гринюк, В.О.Маланчук, А.Н.Гусейнов) передали до кабінету слиновідсмоктувач, негатоскоп, міністерилізатор, інструменти, анестетики, шкафи для медикаментів, меблі для хворих. Все це перевезли в клініку власним транспортом.
   Заздалегідь, ще восени 2021р. кафедра звернулася до колег у Києві допомогти із забезпеченням кабінету малими стоматологічними і хірургічними інструментами. Водночас у лютому ми звернулися до колег із Європи, Європейської асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів допомогти з обладнанням для щ-л відділення Університетської клініки. Відгукнулася ЕАЧЩЛХ, Президент Дж. Асеро, Французька, Німецька, Італійська, Швецька, Датська, Польська, Азербайжданська, Бразильська асоціації та інші. Ці прохання набрали особливого значення з початком військових подій між Україною і Росією з 24.02.2022р.
   Відтак, керівники ряду стоматологічних фірм (С.І.Семенець, П.Головатюк, Д.Пашковский, інші) передали в кабінет найбільш уживані стоматологічні інструменти для простих маніпуляцій. Питання стерилізації інструментів і перев’язувального матеріалу вирішили в лікарні.
   Тож, з наявними можливостями вже можна було розпочинати перші консультації і прийом пацієнтів. І ось 17.03.2022р. ректор НМУ член-кор. НАМН проф. Ю.Л.Кучін відвідав стоматологічний і щелепно-лицевий кабінет, який закінчував підготовку до початку роботи.  
   Першого пацієнта було прийнято і прооперовано 18 березня 2022р. Так було організовано і відкрито пункт планової і невідкладної допомоги стоматологічним і щелепно-лицевим пацієнтам.

Мал.1.  КТ пацієнта, на операції, кістковий трансплантат фіксований в рані. Після першої операції в новому кабінеті – пацієнт і хірурги (В.О.Маланчук, А.Н.Гусейнов, П.І.Головатюк, О.І.Гринюк).

   Цікаво, що перший проконсультований пацієнт мав складну патологію, і прийшов до нас після тривалих блукань із даними достатньо повного амбулаторного обстеження. Його діагноз: хронічний одонтогенний правобічний верхньощелепний синусит, оро-антральне співвустя, міцетома правої верхньощелепної порожнини, дефект альвеолярного відростка в ділянці 16 зуба (мал.1).
   З анамнезу - хворів 2 роки, неодноразово отримував амбулаторні консультації, консервативне протизапальне лікування. Враховуючи обставини, він був зразу, в той же день амбулаторно прооперований.
   Під місцевим знеболюванням амбулаторно виконали досить складну і нетипову операцію –висічення оро-антрального співвустя, радикальну гайморотомію, кістковопластичне усунення дефекту альвеолярного відростка кістковим аутотрансплантатом з передньої стінки верхнещелепної пазузи, пластичне усунення співвустя. Верхньощелепний синус затампоновано.
   Тривалість операції була 45 хв. Пацієнту призначено протизапальну і симптоматичну терапію. Тампон із верхньощелепної полості видалили на наступний день. Післяопераційний період перебігав без ускладнень, пацієнт почав одужувати, його самопочуття значно покращилося, за 10 діб рана загоїлася первинним натягом.
   Всього у перший день роботи пункту допомоги стоматологічним і щелепно-лицевим хворим Університетської лікарні НМУ співробітниками кафедри ХС та ЩЛХ булонадано консультативну і медичну допомогу 5 пацієнтам з приводу різних стоматологічних і щелепно-лицевихпатологічних станів. Серед них були 1 волонтер, 2 охоронники і 2 співробітникилікарні. Це означає, що 4 людей, отримавши необхідну допомогу на місці роботи, стали на шлях одужання у цей непростий час.

Мал.2. КТ пацієнта - слинний камінь правої підщелепної слинної залози до оперативного втручання і камінь, після видалення

   В подальші декілька днів кількість пацієнтів в кабінеті не зменшувалася, за 4 дні зроблено першу амбулаторну операцію під наркозом. І це лише початок, бо зразу почало працювати «сарафанне радіо». Вже сьогодні серед інформованих колег є бажаючі приймати участь в наданні щелепно-лицевої допомоги всім, хто її потребує, в якості волонтерів, і до цієї роботи будуть долучатися студенти, магістранти, аспіранти. За 10 діб прийнято 37 пацієнтів, військовослужбовці, цивільні громадяни (мал.2), у тому числі оперовані поранені (мал.3), які були переведені до шпиталю Унікліники із Ірпенського шпиталю. 

Мал.3. КТ пацієнта – прямий вогнепальний перелом нижньої щелепи уламком після вибуху, стороннє тіло (уламок) в області перелому щелепи; до оперативного втручання.

   Тож, створення спеціалізованого амбулаторного кабінету надання допомоги стоматологічним і щелепно-лицевим хворим в Університетській клініці НМУ імені О.О.Богомольця є дуже позитивним організаційним кроком в поліпшенні надання цієї високоспеціалізованої допомоги хворим і постраждалим в Києві і в Україні, поліпшення навчання студентів, їх залучання до практичної професійної роботи, що має особливо велике значення в сьогоденні для Університету, для України.
   Попереду ще багато щоденної організаційної та практичної роботи, але нова клініка щелепно-лицевої хірургії Національного медичного Університету імені О.О.Богомольця вже відбулася! 
   Щиро дякуємо керівництву університету за створення вкрай необхідної Університетської клініки черепно-щелепно-лицевої хірургії.